Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olup Serbest Müşavir Mühendis (SMM) olarak çalışmak isteyen mühendislerin “Elektrik 1 kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler SMM Belgesi” alabilmeleri için Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Serbest Müşavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliği’nin 9. maddesinin 8. fıkrası gereği almaları gereken derslere yönelik Elektrik 1 kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler SMM (Serbest Müşavir Mühendis) Yetki Belgesi Ders Tamamlama Programı gerçekleştirilecektir.
•    SMM belgesi alabilmek için herhangi bir mesleki tecrübe şartı aranmaz.
•    Elektrik 1 kV Altı Tesisler için SMM Belgesini hiçbir önkoşul ve ders şartı aranmadan tüm "Elektrik", "Elektrik-Elektronik", "Elektrik ve Elektronik", "Elektronik", "Elektronik ve Haberleşme" Mühendisleri alabilir.
•    Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri unvanları gereğince Elektrik ile ilgili fark derslerini tamamlasalar bile Elektrik 1 kV Üstü SMM Belgesi alamazlar.
•    Elektrik 1 kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler SMM Belgesine başvurabilmek için yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olanların transkriptlerinde "elektrik makineleri", "iletim sistemleri", "dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda veya bu dersleri sonradan tamamlamaları gerekmektedir. Üniversitemizde düzenlenecek olan “Elektrik 1 kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler SMM Yetki Belgesi Ders Tamamlama Programı” kapsamında Bahar Yarıyılında Elektrik Makineleri (Elektrik Makineleri II), Yüksek Gerilim Tekniği, Elektrik Enerjisi İletimi ve Dağıtımı dersleri verilecektir.