• Yaygın olarak Drone ehliyeti olarak da anılan SHGM Onaylı Ticari İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilot Eğitimlerimiz İHA1 kategorisinde düzenlenmektedir. İHA1 drone ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazlar kullanabilmektedir.
  • İHA1 ticari pilotluk eğitimi 32 saat olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda 17.06.2021 tarihi itibariyle YÜZYÜZE eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir. Teorik Eğitim ve pratik eğitimler kurumumuzda YÜZYÜZE verilecektir. SHGM’nin belirlediği katılımcı şartları arasında devam zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Eğitim sonunda; SHGM’nin belirlediği formatta düzenlenen 1 adet İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot sertifikası (Pilot Ehliyeti) ve İnsansız Hava Aracı Ticari Eğitim sertifikası (İSTE SEM onaylı) verilecektir. İSTE SEM tarafından verilen İnsansız Hava Aracı Eğitim Sertifikası  E-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.
  • Drone Ehliyeti için Eğitim ücretleri, KDV dahil İHA1 için 1000 TL’dir. Bu ücretlere pratik eğitim dahildir. Teorik Eğitim sonunda kurumumuzda yüz yüze pratik eğitim verilecektir.  Ödeme bilgileri aşağıda verilmiştir.,
  • Verilecek eğitimlere ait Ders programı ilerleyen tarihlerde sem.iste.edu.tr adresinde ilan edilecektir.
  • Eğitime katılmak için sitemizde bulunan online başvuru kısmından başvuru formunu doldurup ön kayıt yaptırabilirsiniz. Kesin kayıt işlemini tamamlamak isteyen kursiyerler inaşağıda istenilen belgeleri sem@iste.edu.tr adresine mail atmaları yeterli olacaktır.  Son başvuru tarihine kadar evrakların mail ile gönderilmesi gerekmektedir.
  1. Vesikalık Fotoğraf (1 Adet (4*6cm yada 4,5*6cm boyutlarında))
  2. Kimliğin Ön Fotokopisi (İsterseniz İHA eğitimi amacıyla verilmiştir notu düşülebilir)
  3. Ödeme Dekontu
  4. İSTE-SEM Kurs Kayıt Formu
  • İHA1 eğitimine katılmak için 15 yaş ve üzeri olmanız yeterlidir. Unutulmamalıdır ki 18 yaş altındaki kursiyerlerimiz eğitime katılarak belgelerini alabilirler ancak SHGM tarafından belgeleri 18 yaşına geldiklerinde onaylanır.

Ayrıca; İHA pilot lisansı düzenlenecek kişilerden; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar,Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması suçlarından, 12/04/1991 tarih ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa, 21/03/2007 tarih ve 5607 sayılı Kaçakcılıkla Mücadele Kanununa, 12/06/1933 tarih ve 2313 sayılı uyuşturucu maddelerin Murakabesi hakkında kanuna, 10/7/1953 tarih ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanuna muhalefetten veya terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak suçlarından hüküm giymemiş olmalıdır.

 

Eğitim Tarihleri

Son Başvuru Tarihi

İHA 1 Pilot Eğitimi ve Ehliyet Kursu

01-04 Aralık 2022

(Teorik ve Pratik Eğitim)

29 Kasım 2022

İHA 1 Kursları için verilecek olan pratik eğitim 04 Aralık 2022 tarihinde kurumumuzda verilecektir.

 

Ödeme Bilgileri:

Alıcı Adı: Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Banka: T.C. Ziraat Bankası Şehit Pamir Şubesi

Iban: TR47 0001 0012 4278 7848 4650 16

Açıklama kısmı: Ad Soyad, T.C. Kimlik No, İHA1 kurs ismi ile yapılacaktır.